طراحان مد چگونه از کارهای معماران الهام می­گیرند

 

روزی آزولین، فیلیپ لیم و بسیاری از طراحان مد فاش کردند که طراحی­های آنها متأثر از کار معماران و سازه­های نمادین بوده است

فران گری، زاها حدید و لوئیس باراگان جزو نام­هایی نیستند که از نظر شما با نمایشگاه­های مد مرتبط باشند ولی برندهایی نظیر فیلیپ لیم و میلی در مجموعه طرح­های جدید خود، از کارهای نمادین این معماران الهام گرفته­اند.

دلپوزو

جوزف فونت، یکی از کارگردانان خلاق دنیای مد، در پاییز و زمستان سال 2016 نمایشگاهی با عنوان یک مجموعۀ زیبای هندسی برگزار کرد. او برای این کار هم از لباس­ها و هم از معماری اکسپرسونیست و دکور هنری که در فیلم متروپولیس (1927) به نمایش درآمده بود الهام گرفته بود. او می­گوید: "در برخی از صحنه­های فیلم، الهام­بخشی بسیار قوی وجود دارد – در رنگ­پردازی­ها و سازه­های فلزی – و در دیگر موارد، آستین­ها و یقۀ لباس­ها جذابیت خاصی دارند". 

روزی آزولین

آزولین یکی از طراحان پوشاک زنانه است که ایده­های خود را از روی بنای ساختمان­ها می­گیرد. او با دیدن مکان باورنکردنی که برای برگزاری مجموعه آثارش در پاییز و زمستان 2015 در نظر گرفته شده بود تحت تأثیر قرار گرفت، آنجا یک قبرستان بود. آزولین می­گوید: "ما برای این کار از قبرستان بریون که توسط معمار ایتالیایی به نام کارلو اسکارپا در نزدیکی شهر ترویسو ایتالیا طراحی شده بود الهام گرفتیم. زوایا، خطوط، مثلث­ها، مربع­ها و مستطیل­ها همه به نحوی با یکدیگر هماهنگی خاصی دارند. هر گاه که به اینجا نگاه می­کنم چیز جدیدی به ذهنم خطور می­کند". 

یازوتوشی اِزومی

اِزومی یکی از طراحان اهل توکیو است که از زمان راه­اندازی برند خود در سال 2010 ، در خلق آثار خود گوشۀ چشمی به سازه­های معمارانی همچون فرانک گری و گوردون ماتا کلارک داشته است. اِزومی در جریان برپایی نمایشگاه خود در بهار و تابستان 2016 دیداری با گری داشته و در مورد الهامات ذهنی خود با او صحبت کرده است. ایدۀ این طرح­ها بعد از کمی جستجو به ذهن او خطور کرده بود. ازومی می­گوید: "من مستند طراحی­های فرانک گری را مشاهده کرده­ام. او مدل­های معماری کاغذی جالبی می­کشید، کار او به مانند مدل­سازی لباس است و از همین رو من طراحی­های مشابهی روی مجموعه آثار خود داشتم".  

میلی

طراح لباس­های زنانه، میشل اسمیت، مسحور کارهای زاها حدید شده است. اسمیت می­گوید: "برخی از کارهای او مسحورکننده هستند. کارهای او دارای ماهیت آینده­نگری، ارگانیک بودن و تا حدودی شهوت برانگیز است. سیالیت تندیس­ گونه­ای در کارهای حدید وجود دارد که درست مانند روش طراحی من است". در نمایشگاه بهار و تابستان میلی که در سال 2016 برگزار شد از پارچه­های کتان با وزن بالا استفاده شده بود تا علاوه بر حفظ نرمی، آستین­ لباس­ها حالت تندیسی و گشادی خاصی داشته باشند که برای این امر از تعادل فوق­العاده­ای که در بیشتر کارهای حدید مشاهده می­شود تقلید شده است.  

ویلیام اوکپو

لیزی و دارلنو اوکپو، دو خواهر طراح مد که صاحب برند ویلیام اوکپو هستند در جریان سفر اخیری که به کشور پرتغال داشتند به شدت تحت تأثیر معماری­ها، دیوارهای سنگی و خیابان­های باریک و سنگفرش شدۀ این کشور قرار گرفتند. کلیسای سائو فرانسیسکو، کلیسای ارواح و کلیسای سا دا باندریا که در مرکز شهر پورتو جای دارند، منابع اصلی الهام­بخشی بودند. لیزی گفته است: "سرتاسر کلیسای سائو فرانسیسکو به رنگ طلایی طراحی شده است و همه جزئیات مطابق با مواردی است که در کتاب مقدس ذکر شده­اند. با حضور در این کلیسا احساس بی­نهایت بودن به من دست داد و من به زمان بیشتری نیاز داشتم تا آنچه که به چشم می­آمد را به طور تمام و کمال ببینم". در نمایشگاه پاییز و زمستان 2016 این برند، شاهد گلدوزی یک الگوی سیاه و سفید بر روی یک پارچۀ ابریشمی بودیم که نشان­دهندۀ درون­مایه کاشی­کاری­های کف کلیسا بود. 

میسون کیتسون

میسون کیتسون در این ماه سومین سالن مد خود در ژاپن را افتتاح کرد که به سبک هتل اوکورا طراحی شده است که یکی از هتل­های مجلل واقع در مرکز شهر توکیو بوده و لابی این هتل یادآور فیلم­های سینمایی همچون You Only Live Twice  و Walk Don’t Runاست. برای جشن افتتاحیه، میسون کیتسون مجموعه­ای را در معرض دید عموم گذاشت که تلفیقی از ریشه­های فرهنگی ژاپن، طراحی­های داخلی هتل به سبک 1960 و نقوش هندسی مدرن بودند.

بالا