گفتگو با خانم دکتر ویدا گودرزی - اداراک "فضای داخلی" در معماری حول سه عنصر معماری داخلی – طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

دکتر ویدا گودرزی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گروه مدیریت صنایع مبلمان و دکوراسیون دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران

 

ادامه مطلب: گفتگو با خانم دکتر ویدا گودرزی - اداراک "فضای داخلی" در معماری حول سه عنصر معماری داخلی – طراحی...

روند استفاده از مصالح در طراحی داخلی دوران قاجاریه

به دلیل اهمیت کارکرد مصالح و متریال مختلف در طراحی داخلی دوران قاجار به بررسی روند استفاده از این مصالح می‌پردازیم.

ادامه مطلب: روند استفاده از مصالح در طراحی داخلی دوران قاجاریه

نکات مهم طراحی داخلی کلیسای وانک دوره صفویه

 این کلیسا که نام دیگرش، «کلیسای خواهران مقدس» است، یک کلیسای جامع است که در منطقه جلفای نو واقع در اصفهان ایران  قرارگرفته. ازاین کلیسا بیشتر با نام وانک یاد میشود که در زبان ارمنی به  معنای «صومعه» یا «دیر» است.

ادامه مطلب: نکات مهم طراحی داخلی کلیسای وانک دوره صفویه

نگاهی کوتاه به روند طراحی داخلی در معماری سلجوقیان

همان‌گونه که معماری سلجوقی؛ معماری منحصربه‌فردی است، از منظر طراحی داخلی نیز بناهای این دوره حائز خصوصیاتی است که آن‌ها را متمایز از ادوار دیگر معماری می‌سازد. روندی که از عصر سامانی آغاز شد در نقطه اوج خود به معماری سلجوقی ختم شد که در نوع خود بسیار پیشرو و مترقی بود.

ادامه مطلب: نگاهی کوتاه به روند طراحی داخلی در معماری سلجوقیان

نگاهی کوتاه به روند طراحی داخلی در معماری صفاریان

به‌طورکلی معماری سیستان از ابتدای امر تاکنون، معماری‌ای بر پایه عناصر بوم ساخت است. جدا از این ‌روند تاریخی، معماری صفاریان، به سبب خاستگاه این دودمان، گونه‌ای از معماری با شاخص‌های عصر ساسانی است که به فراخور اوضاع اقلیمی سیستان، بومی‌سازی شده است. ازجمله آنکه در عین استفاده وافر از طاق در معماری، گل و خشت به سبب گرما گریزی‌شان به‌صورت عمده در ساخت بناها مورداستفاده قرارگرفته و نقش تیر و چوب با توجه به آسیب‌های ناشی از رطوبت بسیار ناچیز است.

ادامه مطلب: نگاهی کوتاه به روند طراحی داخلی در معماری صفاریان

به روند طراحی داخلی در معماری ساسانی

معماری ساسانی برخلاف معماری پارت و پارس، نگاهی متفاوت به مقوله طراحی و فضا بندی داخلی دارد، نگاهی مشتق شده از شیوه‌ای که ساسانیان آن را تا حدود زیادی مختص به خود نموده‌اند. در این گزاره، فضاسازی کارکردی اهمیت ویژه‌ای دارد و ساختمان بر اساس نوع کاربری، الگوی پیاده‌سازی شده نقشه‌ای است که از پیش برای آن طراحی و در نظر گرفته‌اند.

ادامه مطلب: به روند طراحی داخلی در معماری ساسانی

نگاهی کوتاه به روند طراحی داخلی در معماری اشکانی

شیوه پارتی در معماری ایرانی، در کنار سبک ایلامی و پارسی یکی از سه شیوه متداول معماری ایران در پیش از اسلام است. با توجه به شکوه معماری ایران باستان، بدون تردید، پارت‌ها می‌بایستی در معماری حائز خصوصیاتی بوده باشند که آن‌ها را متمایز از دیگرگونه‌های معماری کرده است. این خصوصیات جدا از نوع معماری، می‌تواند در گونه شناسی و نیز چیدمان اجزاء آن تعریف شود.

ادامه مطلب: نگاهی کوتاه به روند طراحی داخلی در معماری اشکانی

کعبه زرتشت

کعبه زرتشت

در محوطه نقش رستم در نزدیکی روستای زنگی‌آباد شهرستان مرودشت که مجموعه‌ای از یادمان‌های عیلامی، هخامنشی و ساسانی را در خود جای‌داده، بنای سنگی چهارگوش و پله‌داری در مقابل آرامگاه داریوش دوم وجود دارد که به «بن خانه» یا «کعبه زرتشت» مشهور شده است.

ادامه مطلب: کعبه زرتشت

سیری بر معماری داخلی هخامنشیان

سیری بر معماری داخلی هخامنشیان

موجودیت تاریخی و تمدنی ایران بدون شک وابستگی آغازینش به شکل‌گیری حکومتی است که جهان باستان تا پیش و پس‌ازآن نمونه‌ای به عظمت و شکوه آن را تجربه نکرده بود. هخامنشیان به‌عنوان تیره‌ای از اقوام آریایی، یک بزنگاه ارزشمند تاریخی به شمار می‌آیند که از هر منظری می‌توان به آن پرداخت و از خلال پژوهش‌های صورت پذیرفته در آن به رهاوردهای ارزشمندی دست‌یافت.

ادامه مطلب: سیری بر معماری داخلی هخامنشیان

تزئینات داخلی کاخ‌های هخامنشی

تزئینات داخلی کاخ‌های هخامنشی

بررسی مجموعه کاخ‌های هخامنشی از منظر تزئینات داخلی، با توجه به منابع اندکی که در اختیار داریم، نمی‌تواند پژوهشی جامع باشد، چراکه بسیاری از عناصر مرتبط با این امر درگذر زمان ازمیان‌رفته و آنچه امروز باقی‌مانده بخش‌هایی از سازه‌هایی است که بیش از وابستگی به جریان آرایه‌گری، به عنصر معماری مرتبط است.

کاخ‌های هخامنشی در شوش باستان، هگمتانه، لیدوما، استخر، پاسارگاد و پارسه مجموعه‌ای از یک سیر تاریخی چند سده‌ای است که در بسیاری از موارد از الگوی یکسانی تبعیت نمی‌کند و لذا بایستی بسته به مورد در هر یک از آن‌ها پژوهشی منحصر به خود صورت پذیرد که تلاش می‌کنیم در این فرصت به شرح مختصر آن‌ها بپردازیم.

شهر باستانی شوش که سابقه سکونت در آن به هزاره نهم پیش از میلاد بازمی‌گردد، به‌عنوان پایتخت باستانی ایلامیان در جریان اشغالش در زمان آشوبانیپال در خلال سال‌های 460 تا 465 قبل از میلاد یکسره با خاک یکسان شد، اما داریوش اول نسبت به بازسازی آن اهتمام و کاخ آپادانا را به‌عنوان اقامتگاه زمستانی پادشاهان پارس در تپه شاهی برپا نمود، این کاخ یک‌بار در زمان اردشیر اول دچار آتش شد که در همان زمان بازسازی کامل روی آن قرار گرفت، برای بار دوم اما اسکندر مقدونی پس از چپاول خزانه سلطنتی آن را به آتش کشانده و بقایایی که امروزه از آن به‌دست‌آمده حاصل ویرانی است که آغازش به اقدام اسکندر بازمی‌گردد.

این کاخ از بخش‌های مختلفی چون دروازه ورودی، مجموعه تالارهای بار عام، حرم‌سرا، کاخ تشریفات و همچنین سه حیاط مرکزی تشکیل‌شده است که بقایای کشف‌شده از پلان بندی‌ها، مؤید شکوه و عظمت آن بوده است.

گذر زمان تقریباً هیچ نشانه‌ای از شکوه آن دوران را باقی نگذاشته است، اما کشفیات صورت پذیرفته در آن کارشناسان را به این امر رهنمون نموده که کاخ می‌بایستی از مجموعه‌ای از کاشی‌کاری‌های زیبا و باشکوه برخوردار بوده باشد، در میان آثاری که در جریان کاوش‌های باستان‌شناسی توسط گروه فرانسوی کشف و به موزه لوور انتقال داده شد، مجموعه‌ای از آجرهای لعاب‌دار قرار دارد که مهم‌ترین آن‌ها آجرهای موسوم به «سپاه جاویدان» است که به‌خوبی از هنر کاشی سازی ایرانیان خبر می‌دهد. همچنین وجود کاشی‌هایی با طرح‌های گل نیلوفر آبی و شیر بالدار می‌تواند توجه ما را به این نکته جلب نماید که کاخ آپادانا در تزئینات داخلی از کاشی‌کاری‌های شاهانه و مجللی برخوردار بوده است. در کنار این کاشی‌کاری، ستون‌هایی با سرستون‌های کله‌گاوی به ارتفاع 20 متر قرار داشته است. الگوهای به‌کاررفته در این کاخ در ساخت پارسه نیز مورداستفاده قرار گرفت، به‌ویژه در ساخت دروازه ملل و نیز قرارگیری مجموعه کاخ‌های پارسه بر صفه سنگی به این کاخ نظر انداخته شده است.

طراحی داخلی دوره ماد

هدف طراحی داخلی

انتخاب سرپناه به‌عنوان عامل محافظت‌کننده، یکی از مهم‌ترین وجوه اشتراک همه جانوران در طول تاریخ بوده و از دیرباز سطح نیاز دسته‌های مختلف جانوری شکل و نوع آن را مشخص می‌کند. انسان نیز با پیروی از این قاعده کلی از ابتدای حیات در جستجوی سرپناهی برای خود بود و به‌تبع تغییر ساختار زندگی‌اش، خانه و سکونتگاه او نیز دستخوش تغییراتی بنیادین شد.

ادامه مطلب: طراحی داخلی دوره ماد

بالا